סיכוי, סיכון והיערכות לצונאמי בראש מפרץ אילת ועקבה

סיכוי, סיכון והיערכות לצונאמי בראש מפרץ אילת ועקבה

Student Name: 
איתי גת
Supervisor: 
ד"ר חנן גינת

עבודת הגמר שלי עוסקת בסיכוי, בסיכון ובהיערכות לצונאמי במפרץ אילת ועקבה.

תופעת הצונאמי עלתה לתודעה הציבורית בעיקר בעשור האחרון, בעקבות האירועים הקשים שהיו במזרח אסיה ב-2004 וביפן ב-2011. אירועים אלה גבו את חייהם של מאות אלפי בני אדם וגרמו נזקים קשים ביותר לתשתיות ולמבנים רבים.  עוצמת האירועים, בתוספת התקשורת שסיקרה אותם באדיקות- הובילו לשינוי תפיסה ולהעלאת המודעות בעולם בנוגע לצונאמי.

צונאמי הוא נחשול ים היכול להיווצר ממספר סיבות ביניהן פעילות טקטונית תת מימית (רעידות אדמה), התפרצות הר געש או נפילה של גוף גדול (קרחון, צלע הר או אפילו מטאוריט) אל פני המים. אלו משחררים אנרגיה עצומה, ה"מזעזעת" את מי הים. האנרגיה הרבה והשאיפה של המים לחזור לקדמותם גורמות ליצירת גלים מעגליים ארוכים. כאשר הם מגיעים לחוף היבשה הם גורמים להצפה מאסיבית שלו ובעצם לחדירת הים אל תוך היבשה.

הסיבה המרכזית והשכיחה ביותר להיווצרות צונאמי היא רעידת אדמה.  ישנן עדויות רבות לכך שמפרץ אילת הוא אזור גיאולוגי פעיל, הממוקם באזור רגיש ביותר לרעידות אדמה.  אכן התרחשו באזור המפרץ רעידות אדמה רבות בעבר הקרוב והרחוק. בשנת 1995 התרחשה דרומית לאילת רעידת אדמה אשר הובילה ליצירת גל צונאמי בגובה של מטר אחד. כמו כן נמצאו עדויות גיאולוגיות מהעבר לקיומו של צונאמי במפרץ.
על כן, ובהתחשב בעובדה שידוע כי רעידות אדמה חזקות באזור המפרץ יתרחשו בעתיד, מפרץ אילת מהווה מקום פוטנציאלי להתרחשותה של תופעת הצונאמי. נושא זה לא נחקר באופן יסודי אף פעם, ואין הערכת סיכוי או סיכון מדעית להתרחשותו של צונאמי במפרץ אילת.

עבודה זו מטרתה ראשית כל לבחון את העדויות השונות במטרה להבין את הסיכוי להתרחשותו של צונאמי במפרץ אילת- זאת בעזרת בחינה של עדויות גיאולוגיות שונות מהעבר הקרוב והרחוק. כמו כן, העבודה  דנה בהשלכות ובהשפעות של המבנה של מפרץ אילת- מפרץ צר, ארוך ועמוק- על גל הצונאמי.
בעבודה גם נבדקו ונותחו הסכנות והסיכונים השונים שעלולים להתרחש כתוצאה מאירוע צונאמי במפרץ, בדגש על אתרים בעלי חשיבות גבוהה בערים אילת ועקבה. הערכת הסיכונים נעשתה באמצעות הדמיה של תרחישי צונאמי שונים, וזאת בעזרת תצלומי ליידאר (סורק לייזר מוטס) שנותחו, עובדו והיוו את הבסיס להדמיות אלו.
נוסף על כך, במסגרת העבודה נסקרה ונבדקה מודעות הציבור והיערכות המדינה והגורמים השונים לצונאמי במפרץ אילת ועקבה, תוך מתן המלצות פרקטיות לצעדים מתבקשים לשם הגברת המודעות וההיערכות לתרחיש זה.  

התוצאות שהתקבלו הם:

  1. צונאמי באילת הוא תרחיש סביר, הגיוני ומוחשי. הדבר יתרחש בעבר (גם בעבר הרחוק וגם ב-1995) וסביר להניח שגם יתרחש בעתיד. התנאים הגיאולוגים מאפשרים ואף תומכים בסבירותו של תרחיש כזה.

  2. במידה ויתרחש צונאמי במפרץ אילת ועקבה, תרחיש של גלים בגובה מטר או שניים, בדומה לצונאמי שהיה במפרץ ב-1995, בהחלט אפשרי. אולם, בהחלט יתכן גם אירוע קיצוני יותר ובו גלי הצונאמי יהיו בגובה של שלושה ואפילו חמישה מטרים. הדבר נובע מעוצמת רעידות האדמה שמתרחשות באזור, מגודלו ואופיו של המפרץ וממספר גורמים נוספים כמו הבתימטריה של החוף וכד'. כאמור, ניתן לחלק את מגוון תרחישי הצונאמי לשתי אפשרויות עיקריות: האפשרות הראשונה היא שהצונאמי העתידי יהיה דומה באופיו לזה שהיה ב-1995. במקרה זה, גובה הגלים יהיה סביב מטר-שניים, לא צפויים להתרחש נזקים משמעותיים למבנים ואתרים ולא צפויה פגיעה בחיי אדם.
    עם זאת, האפשרות השנייה עוסקת בגלי צונאמי שעלולים להגיע לגבהים של בין 3 ל-5 מטרים. תרחיש כזה, בדגש על תרחיש ה-5 מטרים, עלול לגרום לפגיעה קשה ברכוש, נזקים משמעותיים ביותר לאתרים ומבנים חשובים ואפילו לפגיעה בחיי אדם. הנזקים הכספיים לאתרים השונים, ביניהם נמל אילת למשל, נאמדים במאות מיליוני שקלים

  3. גלי הצונאמי צפויים לפגוע בכל קו החוף של ראש מפרץ אילת ועקבה, בדגש כמובן על הערים אילת ועקבה ואתריהן השונים הממוקמים בסמוך לקו החוף. האתרים שעלולים לספוג את מירב הפגיעה הם חופי הרחצה למיניהם, נמלי הים, אתרי התיירות הסמוכים לחוף כמו המצפה התת-ימי, הפרויקטים התיירותיים שבעקבה בדגש על הלגונות שכלולות בהם ושאר האתרים הסמוכים לקו החוף.   

  4. למרות כל הנכתב לעיל, המודעות לנושא הצונאמי במפרץ אילת בקרב הציבור האילתי בכלל ובקרב הגורמים הרלוונטים בפרט- היא אפסית עד בלתי קיימת. העברת שאלונים בנושא מודעות לצונאמי בקרב תלמידי כיתות ז' ויא' מאילת ויטבתה, הראתה כי הם אינם מודעים לכך שיכול להתרחש צונאמי באילת (או בארץ בכלל). בעקבות השאלון  עלתה המודעות לנושא ואף נוצר חשש אצל הילדים מתרחיש כזה במידה ויתגשם. בנוסף, שיחות עם בעלי תפקידים ומנהלי אתרים תיירותיים ומסחריים שונים הניבו תמונת מצב ובה אין מודעות ו/או תכנית היערכות כלשהי מצונאמי במפרץ. הנושא לא עלה על שולחנם של הגורמים-לא ביוזמתם ולא ביוזמת המדינה, ולא נידון באופן רציני ומעמיק עד כה.

  5. ההמלצות שנוסחו במסגרת העבודה הן שיש לבצע פעולות להגברת המודעות לנושא הצונאמי באילת, ובמקביל לנסח, לאחר מחקר והערכת סיכויים וסיכונים יסודית, תכנית היערכות מצונאמי. הפעולות שהומלץ עליהן בעבודה כוללות בין היתר הצבת תמרורי אזהרה לאורך קו החוף- שמטרתם להזהיר ולהתריע את ציבור המתרחצים מאפשרות של צונאמי במקרה שמתרחשת רעידת אדמה והכנת דרכי מילוט ברורות עם הכוונה. כמו כן, מומלץ לפעול בערוצים החינוכיים והתקשורתיים במטרה להעלות את המודעות והידע של הציבור על הנושא. ניתן לעשות זאת באמצעות שיעורים בבתי הספר, תכניות רדיו, כתבות בעיתונות, חלוקת עלוני מידע ועוד. במסגרת עבודה זו פותח שיעור לבתי ספר שמטרתו להעלות את רמת הידע והמודעות בנושא זה.

לסיכום, בעבודה זו נעשה מחקר מקיף וראשוני על נושא הצונאמי באילת, ממנו ניתן ללמוד רבות על נושא זה. מסקנות העבודה, עשויים להוות את התשתית הרעיונית לקידום של מחקרים גדולים יותר, במטרה להעלות את הנושא על סדר היום המוניציפאלי של אילת ושל רשויות החירום הלאומיות. כל זה בכדי לפעול למזעור הנזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מפגיעה של גלי צונאמי בערים אילת ועקבה, אשר כלל לא מודעות ומוכנות לסכנה שאורבת להם כל עת.