שיתוף פעולה אזורי בין מרכז מדע ים המלח והערבה ועמיתים בירדן וברשות הפלשתינאית

שיתוף פעולה אזורי בין מרכז מדע ים המלח והערבה ועמיתים בירדן וברשות הפלשתינאית

מרכז מדע ים המלח והערבה יזם ושותף למספר פרויקטים הקשורים לנושאים חוצי גבולות. המרכז ממוקם בין אילת לצפון ים המלח לאורך גבול משותף של מעל 200 ק"מ עם הירדנים. על מנת לפתח את הערבה ואת ים המלח משני צידי הגבול חברנו יחד חוקרים ושותפים נוספים במחקרים שכולם בעלי אופי יישומי.

בכל המחקרים לוקחים חלק חוקרים ישראלים העובדים במרכז המדע ושותפים ירדנים או פלשתינאים בתחומי דעת שונים. מרבית המחקרים והפרויקטים המבוצעים הינם במימון המשרד לפיתוח אזורי ומשרד המדע. מספר מחקרים נהנים מתמיכה מקרנות בינלאומיות. מרבית המחקרים חוצי הגבולות יישומיים ומסייעים בפיתוח האזור בערבה ובים המלח.

בימים אלו קיימים ארבעה פרוייקטים חדשים בתחום שיתוף פעולה אזורי חוצה גבולות. רוב הפרוייקטים עוסקים בשלב זה בשת"פ עם שכנינו הירדנים ומתמקדים באזור ים המלח, הערבה ומפרץ עקבה-אילת.

1. חינוך סביבתי ירדני-ישראלי: פרוייקט זה נמשך מעל 4 שנים וכולל סדנאות לבני נוער ירדנים וישראלים. בסדנאות הסביבתיות לומדים בני הנוער על סביבתם המשותפת ועובדים יחד בקבוצות מחקר קטנות. המפגשים מתרחשים משני צידי הגבול.

2. תיירות חוצת גבולות: בימים אלו ממש מתגבש צוות היגוי לפרוייקט אותו אנו מקימים יחד עם שותף ירדני. מטרת הפרוייקט ליצור פלטפורמה ליזמות תיירות סביבתית חוצת גבולות. פגישה ראשונה של צוות ההיגוי תתקיים בסוף חודש מאי בירדן. עידכונים יפורסמו בהמשך.

3. ועדת היגוי סביבתית עקבה-אילת: מטרת הפרוייקט היא להקים צוות מומחים ירדנים וישראלים מדיציפלינות שונות על מנת לדון בבעיות סביבתיות, לדרג אותן על פי סדר חשיבות ולבחור פרוייקט אחד ליישום משותף. 

4. הקמת משק מודל חלקאי בדרום ירדן: פרוייקט זה מובל על ידי מועצה אזורית תמר וארגון ידידי כדור הארץ מזה"ת. אנו שותפים לפיתוח תחום החינוך והקהילה אשר מלווים את הקמת החווה החקלאית.

חשוב להדגיש כי כל הפרוייקטים נעשים בניהול משותף של ארגונים ואנשי מקצוע ירדנים ובדגש על כינון יחסים ארוכי טווח בין המשתתפים.  

פורום מים.

שיתוף פעולה עם חוקרים ירדנים.