זכייה של אווה דהאן בקמפוס ירוק באוניברסיטת בן גוריון

זכייה של אווה דהאן בקמפוס ירוק באוניברסיטת בן גוריון

08.07.14

התלמידה אווה דאהן מביה"ס מעלה שחרות כתבה עבודת גמר בהיקף חמש יחידות לימוד בנושא: הנגשת מידע בנוגע להשפעות פעילות האדם לאורך חופי מפרץ אילת  על הסביבה.  
אווה זכתה במקום הרביעי בתחרות עבודות גמר מצטיינות בקמפוס ירוק באוניברסיטת בן גוריון.

מטרות מחקר עבודה זו היא בחון את הדרכים המתאימות להנגשת מידע על פעילות האדם סביב מפרץ אילת ועקבה והשפעתה על הסביבה ולפתח כלי חדש שיאפשר לציבור לקבל מידע. המחקר כלל בשלב הראשון איסוף מידע דרך מקורות ספרותיים, ראיונות עם מומחים באילת ובעקבה העוסקים בהיבטים הסביבתיים של המפרץ וסיור באילת ובעקבה. על מנת להציג את הממצאים הקשורים בפעילות האדם פותחה מפת גוגל שבה מוצג מידע כולל על 17 נקודות סביב המפרץ ונבחנה השפעתם על הסביבה. מפת הגוגל זמינה באינטרנט דרך הקישור:

https://mapsengine.google.com/map/u/0/edit?mid=zcl2uNTloNWo.kStGc4XVCSFo

מפת הגוגל שפותחה מכילה את מרבית "הנקודות החמות" של פעילות האדם סביב המפרץ. המידע נגיש לכולם דרך האינטרנט וללא צורך בקודים או בתשלום / המידע מוגש בצורה פשוטה המובנת לכל קורא, מלבד הטקסט ישנם גם תמונות מייצגות ומתחלפות המאפשרות לקורא מבט על פעילות האדם. הגולש יכול לראות את המפרץ כולו כיחידה אחת שסביבה יש פעילות גם בישראל וגם בירדן. כמו כן חשוב לציין שלא כמו בספרים ובחוברות המפה דינמית וניתנת לעדכון. המפה שפותחה במסגרת מחקר זה היא המפה הראשונה המציגה את מכלול פעיילויות האדם באילת ובעקבה,כיצד הן משפיעות על הסביבה וכיצד מצמצמים את הנזקים על הסביבה באילת וגם בעקבה. בודת הגמר של אווה זכתה במקום הרביעי בגמר תחרות עבודות גמר מצטיינות בתחומי סביבה וקיימות באוניברסיטת בן גוריון. העבודה נעשתה בהנחיית ד"ר חנן גינת ממרכז מדע ים המלח והערבה. זו השנה השנייה בה נערכת תחרות ארצית של עבודות גמר בנושאי סביבה וקיימות בקרב תלמידי תיכון ביוזמת ועדת חינוך וקהילה של קמפוס ירוק. התחרות נערכה בשיתוף משרד החינוך אשר יוצג על ידי ד"ר אירית שדה-מפמר"ית סביבה והמשרד להגנת הסביבה שיוצג על ידי ד"ר רננה אילן, רכזת חינוך מחוז דרום. לתחרות הוגשו עבודות מבתי ספר תיכוניים הפזורים מדן ועד אילת לשלב הסופי הגיעו כעשרים עבודות.