עדי ריבלין מתיכון מעלה שחרות זכתה בפרס גור אריה לעבודות גמר מצטיינות

עדי ריבלין מתיכון מעלה שחרות זכתה בפרס גור אריה לעבודות גמר מצטיינות

22.02.14

הפרס הוענק ל-10 בוגרים המצטיינים ביותר מכל הארץ

עדי ריבלין: תושבת קיבוץ אילות, העושה שנת שירות ברשות הטבע והגנים במצפה רמון, כתבה עבודת גמר בתחום מדעי כדור הארץ שעסקה בנושא:  "הגורמים המכתיבים את קצב הגידול וההתפתחות של בולעני ים המלח"

במסגרת העבודה חקרה עדי את הגורמים המכתיבים את ההתפתחות וקצב הגידול של בולעני ים המלח. בנוסף לאיסוף הממצאים בשטח, עדי בנתה מתקן ייחודי להדמיית היווצרות והתפתחות בולענים. עדי כתבה את העבודה בהנחיית ד"ר חנן גינת, המנהל המדעי של  מרכז מדע ים המלח והערבה.

פרס "גור אריה" מוענק מידי שנה על ידי המינהל לחינוך התיישבותי ופנימייתי במשרד החינוך במטרה לעודד תלמידים במוסדות החינוך שבפיקוחו - בתי ספר אזוריים וכפרי נוער - להכין עבודות גמר ברמת 5 יח"ל בתחומי דעת שונים הקרובים לליבם. הפרס ניתן על שם המחנך ישראל גור-אריה ז"ל שראה את פסגת ההוראה והלימוד בעבודתם העצמית של התלמידים.   בטקס חגיגי שהתקיים ביום ה', 13.2.2014, בקרית חינוך "דרור", הוענק הפרס ל-10 בוגרים שהגישו את עבודות הגמר המצטיינות ביותר לשנת תשע"ג. כל תלמיד זכה בתעודת הוקרה ובפרס כספי ע"ס 1500 ₪.

 

נימוקי הפרס – עדי ריבלין

עבודתה של עדי עוסקת במספר גורמים המשפיעים על קצב הגידול של בולענים בים המלח, תהליך שמשנות השמונים חלה בו האצה גובהה.

עדי בחרה להתמקד במניפות שני נחלים לאורך חופי ים המלח, שם יש בולענים, נחל צאלים ונחל חבר. הבולענים בנחלים אלו הם בתשתיות שונות והמנגנון הגורם להתפתחותם שונה. כך יצרה עדי מעבדה בשדה. בנוסף לכך עיבתה עדי את ממצאי השדה בממצאים שהתקבלו ממתקן ייחודי שנבנה להדמיית היווצרות והתפתחות הבולענים .

עבודתה של עדי היא חלוצה בתחומה בכך שעדי השכילה לחבר גורמים שונים מנחלים שונים וממתקן הדמיה בו ניתן לשנות גורמים באופן מבוקר.

הנתונים שהתקבלו במחקר, הצביעו כי הגורמים העיקריים ביצירת בולען ובהתפתחותו קשורים לזרימה עילית,לשיטפונות וכי קצב הגידול של הבולענים בחורף הוא גדול פי כמה מהקצב בקיץ.

עבודתה של עדי מקיפה, מעמיקה, מעניינת ועוסקת בנושאים שהנם בחזית המחקר העכשווי בתחום מדעי כדור הארץ.

על הנושא, הניסוי, עיבודן הקפדני של התוצאות והתובנות שעלו מתוכן ומתוך ספרות המחקר, ויכולותיה של עדי  להביא כל אלה בשפה מדויקת ופשוטה מוענק לעדי פרס גור אריה לעבודות מצטיינות.

 

 

עדי ריבלין (מימין) - עם עמליה בורשטיין שאף היא מבית הספר מעלה שחרות

ביטבתה וזכתה בפרס בתחום מחשבת ישראל בנושא "לילית - הפמיניסטית הראשונה".