שרידי שלד מאובן של זוחל ימי מלפני 85 מיליון שנה התגלו בערבה ע"י חוקרי מרכז מדע ים המלח והערבה שבתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה

שרידי שלד מאובן של זוחל ימי מלפני 85 מיליון שנה התגלו בערבה ע"י חוקרי מרכז מדע ים המלח והערבה שבתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה

10.02.15

 

לראשונה בארץ נמצא מקבץ  משלדו של זוחל ימי קדום בן 85 מיליון שנה, ה'אלאסמוזאור' (Elasmosaurid), על-ידי חוקרים ממרכז מדע ים המלח והערבה שבתמיכת משרד המדע. חלקים משלדים של  אותו מין נמצאו בעבר  בירדן, סוריה, איראן, מצרים ומרוקו, אך זו הפעם הראשונה שחלקים של פרט יחיד נחשפו בחפירה מאורגנת - שברי שן ולסת, שברי גפיים/סנפיר, שבע חוליות צוואר וחוליית גב, נמצאו יחד, אורכו המקורי היה 8 מטרים וצווארו היה ארוך למדי.

חלקי המאובן התגלו 5  ק"מ דרומית  למושב פארן שבערבה, במסגרת מחקר משותף שעורכים ד"ר חנן גינת וד"ר שרית אשכנזי-פוליבודה ממרכז מדע ים המלח והערבה שבתמיכת משרד המדע וד"ר רבקה רבינוביץ, מהאוניברסיטה העברית. גדעון רגולסקי, חוקר ממרכז המדע, היה הראשון למצוא את העצמות כאשר זיהה במהלך  סקר עצם חשופה על פני השטח המדבריים. בעקבות כך ערך צוות מהמרכז חפירה פליאונטולוגית במקום ואכן נחשפו חלקים נוספים של השלד.

"עצמות השלד נמצאו בסלע גיר עשיר במאובנים מיקרוסקופיים המעידים על סביבה ימית פתוחה בעלת פוריות גבוהה" מסביר ד"ר חנן גינת. "מיקומם הסמוך של חלקי העצמות, כמו גם אופי הסלע שבו התאבנו מעידים על כך שהפרט נמצא היכן שמת".

מציאת מאובן ממין זה בסלע מאפשרת לצוות המחקר לשחזר את תנאי הסביבה והחי הקדומים באזור הערבה, בו עבר קו החוף של האוקיינוס הקדום 'טתיס'. הזוחל הימי וכמו כן מאסף המאובנים המיקרוסקופים הסובבים אותו מצביעים על סביבה ימית רדודה, בעומק של עד 200 מטר, עשירה בחומרי מזון ופעילות ביולוגית מוגברת של בעלי חיים, קטנים וגדולים.

לפרטים נוספים ניתן לפנות ל ד"ר חנן גינת  0528521407 ד"ר שרית אשכנזי 0547663336

אתר מרכז המדע- www.adssc.org

לאאתר הכתבה האתר YNET

 http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4624973,00.html